Otwieracze do konserw i butelek dla gastronomii

Otwieranie puszki w warunkach domowych to dość prosta czynność, pod warunkiem, że puszka jest wyposażona w uchwyt umożliwiający otwarcie albo otwierający ją ma na wyposażeniu dobry otwieracz do puszek. Jeśli takich puszek, również o większej pojemności i wielkości, trzeba otworzyć dziennie bardzo dużo, to dla usprawnienia pracy na stanowisku jest wówczas niezbędny zakup urządzeń profesjonalnych – profesjonalny otwieracz do puszek oraz niezawodne otwieracze do butelek to obowiązkowe wyposażenie każdego punktu gastronomicznego.

Otwieranie w skali makro

Nie ma poważnych badań nad wypadkami, którym ulegają osoby przygotowujące posiłki w domach i restauracjach, ale za znaczną część poważnych uszkodzeń rąk na pewno winą należy obarczyć złej jakości otwieracze. Każdy otwieracz do puszek działa na tej samej zasadzie: nóż odcina wieczko od pozostałej części puszki. Niezależnie od tego jakiego rodzaju otwieracz został zastosowany – ucięta blacha zawsze jest ostra i może stać się przyczyną zranienia.

Do pracy w gastronomii zakupuje się otwieracze do puszek przyblatowe, czyli montowane do blatów roboczych o napędzie ręcznym lub elektrycznym. Otwieracze profesjonalne mogą być stosowane do otwierania puszek o wysokości nawet powyżej 60 cm. Z racji norm higienicznych dla gastronomii niezbędnym obecnie jest posiadanie otwieracza wyposażonego w nóż antybakteryjny wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, który można łatwo wymontowywać i myć w zmywarkach.

Otwieracze do butelek przenośne i stacjonarne

Profesjonalne otwieracze do butelek (https://sklep.technica.pl/otwieracze-do-butelek) to podstawa wyposażenia barmańskiego oraz przyrządy, które zawsze przy sobie powinien mieć kelner. Barman może skorzystać z otwieracza stacjonarnego – zarówno do butelek kapslowanych jak i tych z zakrętkami a także do zamknięć z korkiem. Korkociągi barmańskie o dużej wydajności mają często przecinarki folii i napęd elektryczny.
Kelner otwierający wina markowe przy stolikach gości powinien dysponować otwieraczem niewielkim, który wygodnie schowa do kieszonki kamizelki czy spodni, ale posiadającym cechy urządzenia niezawodnego, o bardzo wysokiej jakości.